Kalendarium

Środa, 2021-12-01

Imieniny: Blanki, Edmunda

Statystyki

  • Odwiedziny: 932944
  • Do końca roku: 30 dni
  • Do wakacji: 205 dni

Doradztwo edukacyjno-zawodowe

Artykuły

Targi szkolne Zawodowiec 2021

2021-05-04

Oferta edukacyjna dla ósmoklasistów

2021-04-14
Drodzy ósmoklasiści!
Niebawem przed Wami ważny wybór. Zapraszam Was do zapoznania się z ofertą edukacyjną wybranych szkół w Częstochowie.
Ponadto zachęcam Was do odwiedzania stron internetowch częstochowskich szkół średnich, którymi jesteście zainteresowani.
 
Pozdrawiam. Wasz doradca zawodowy.
 
ZS im. Jana Kochanowskiego TUTAJ   
 
Zespół Szkół im.gen. Władysława Andersa TUTAJ 
 
IX Liceum Ogólnokształcące C.K. Norwida w Częstochowie 
 
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12 w Częstochowie 
 
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie 
 
Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie TUTAJ    
 
Zespół Szkół im. Bolesława Prusa TUTAJ    
Czytaj więcej o: Oferta edukacyjna dla ósmoklasistów

Ulotka dla rodziców uczniów klasy VIII - rekrutacja.

2021-04-12

Ulotka dla rodziców uczniów klasy VIII - rekrutacja TUTAJ 

Czytaj więcej o: Ulotka dla rodziców uczniów klasy VIII - rekrutacja.

Padlet CIZ dla ósmoklasistów i ich rodziców

2021-02-05

Zachęcamy ósmoklasistów i ich rodziców do zapoznania się z padletem przygotowanym przez Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie zawierającym szereg przydatnych informacji https://padlet.com/akornzppp/SzPodstawowa

Czytaj więcej o: Padlet CIZ dla ósmoklasistów i ich rodziców

Propozycja dla uczniów klasy ósmej

2021-02-04
Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej, klasie o profilu Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne ?
 
 
 Szczegółowe informacje TUTAJ i TUTAJ
Czytaj więcej o: Propozycja dla uczniów klasy ósmej

Jak wybrać swój zawód

2020-05-06
Drodzy uczniowie klas ósmych
Polecam Wam dwa krótkie filmiki, które mogą okazać się pomocne przy wyborze zawodu. Dowiecie się czym warto się kierować, podejmując tak ważną decyzję:
 
 
 
 
Skorzystajcie również z zamieszczonego testu osobowości.
 
 
Pozdrawiam. Wasz doradca zawodowy Uśmiech
 
Czytaj więcej o: Jak wybrać swój zawód

Dla uczniów klas ósmych od doradcy zawodowego

2020-04-20

Drodzy uczniowie klas ósmych! Przedstawiam informacje o najnowszych trendach na rynku pracy. Przeczytajcie o 15 zawodach przyszłości, mając na uwadze wybór własnej ścieżki zawodowej. Pozdrawiam. Wasz doradca zawodowy.

Czytaj więcej o: Dla uczniów klas ósmych od doradcy zawodowego

Panel dla rodziców uczniów klas VIII

2020-02-25

Książki o doradztwie zawodowym

2020-02-21

Serdecznie polecam książki dotyczące doradztwa zawodowego, które można wypożyczyć w naszej bibliotece:

                     JAKIEGO KOLORU JEST TWÓJ SPADOCHRON?

Najpopularniejsza na świecie książka o tym, jak znaleźć pracę

 Książka Jakiego koloru jest twój spadochron? od trzydziestu lat najlepiej sprzedający się na całym świecie poradnik dla poszukujących pracy, zarówno w dobrych, jak i gorszych czasach. Stała pozycja wszystkich list bestsellerów – od „New York Timesa” po „Business Week”. Przetłumaczona na 20 języków, znalazła dotychczas 10 milionów nabywców na wszystkich kontynentach.
Tegoroczne wydanie Spadochronu kierowane jest do tych, którym w ciężkim dla gospodarki okresie potrzebne są szybsze i efektywniejsze narzędzia znalezienia pracy. Zawarte w książce „informacje ratujące życie” są, jak co roku, zaktualizowane i dostosowane do obecnych realiów rynku pracy.
Richard N. Bolles, guru doradztwa zawodowego, namawia, aby celem poszukiwań była praca nadająca sens naszemu życiu. Zadaje nam pytania: JAKIMI umiejętnościami z radością się posługujesz? GDZIE – czyli w jakiej dziedzinie – najchętniej byś ich użył? I mówi nam, JAK znaleźć taką wymarzoną pracę, bez pośrednictwa firm rekrutacyjnych i ogłoszeń.
Ta książka jest nie tylko o znajdowaniu pracy w ciężkich czasach. Ona mówi o odnajdywaniu życiowej pasji. Jak napisano w „Fortune”:
„Spadochron pozostaje niedościgłym wzorcem przewodnika po zawiłościach kariery zawodowej”.

 

 

 

                     NOWE TRENDY W DORADZTWIE PERSONALNYM I ZAWODOWYM

                                                    Książka zawiera informacje odnoszące się do doradztwa personalnego i zawodowego w świetle aktualnych trendów obejmujących rynek pracy. Składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy dotyczy definicji i istoty kompetencji oraz wskazuje na kompetencje przyszłości, co stanowi podstawę uruchamiania odpowiedniej ścieżki edukacyjnej dla młodych osób.

Drugi przedstawia doradztwo personalne rozumiane przez autorkę jako wsparcie HR w organizacjach, firmach konsultingowych. Pokazuje metody stosowane obecnie w doradztwie personalnym oraz opisuje nowe stanowiska pracy, które zostały powołane do wykonywania tych zadań. W rozdziale tym znajdują się trzy wywiady, które obrazują różnorodność doradztwa personalnego – pierwszy dotyczy badania kompetencji za pomocą metody Hogana, drugi przedstawia doradztwo personalne z punktu widzenia firmy konsultingowej, a trzeci wskazuje ścieżkę edukacyjną dla objęcia stanowiska HR Business Partnera.

Trzeci rozdział poświęcony jest doradztwu zawodowemu i pokazuje poziomy jego realizacji – szkoła podstawowa, uczelnia i urzędy pracy. Omówiono także metody stosowane w doradztwie zawodowym. Na końcu rozdziału znajdują się wywiady – pierwszy dotyczy doradztwa zawodowego realizowanego w szkole podatkowej, a drugi przedstawia funkcję doradczą na uczelni w ramach funkcjonowania Biura Karier.

 

 

 

             DROGI KARIERY - JAK WSPOMAGAĆ ROZWÓJ ZAWODOWY DZIECI I MŁODZIEŻY

                                                 Książka wpisuje się znacząco w nurt dyskusji nad teoretycznymi, empirycznymi i praktycznymi problemami rozwoju zawodowego dzieci i młodzieży. Oprócz rzetelnego warsztatu i realistycznego podejścia widać w niej wyraźnie piętno osobistych przemyśleń autorów oraz poszukiwań nowego spojrzenia na pozornie dość dobrze znane kwestie. Dzięki temu publikacja przedstawia oryginalne ujęcie poruszanych tematów, a jednocześnie pokazuje w przystępny sposób zagadnienia, które w większości są intuicyjnie znane, wyczuwane lub bliskie.

Na polskim rynku wydawniczym oraz wśród polskich opracowań naukowych jest stosunkowo mało prac, które w tak szerokim zakresie obejmowałyby psychologiczne problemy wspomagania rozwoju zawodowego dzieci i młodzieży. Jestem przekonany, że książka znajdzie odpowiedni odzew w szerokich kręgach Czytelników.
prof. dr hab. Augustyn Bańka.

 

 

 

 

 

 

                                COACHING KARIERY

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym doradztwem zawodowym. Przedstawione w niej zostały zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty coachingu kariery. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom takim jak:

  • specyfika działań składających się na coaching kariery,
  • podobieństwa i różnice między coachingiem kariery a poradnictwem (doradztwem) zawodowym,
  • współczesne podejście do zagadnień kariery zawodowej i obecne modele kariery,
  • pojęcie "zatrudnialności" oraz budowanie marki osobistej (personal branding),
  • coachingowe podejście do zagadnień zarządzania talentami,
  • charakterystyka narzędzi coachingu kariery,

 

 

 

 

 

 

               PORADNICTWO ZAWODOWE

W publikacji przedstawiono tematykę poradnictwa zawodowego i rozwoju zawodowego, zarówno od strony teorii, jak i praktyki. Zakres przedstawionych refleksji dotyczy aspektów wzajemnych relacji pomiędzy poradnictwem zawodowym a edukacją, rynkiem pracy i projektowaniem ścieżki kariery.

 


Szerokie ujęcie tematyki pozwala na ukazanie znaczenia wsparcia i pomocy doradczej dla różnych grup odbiorców, zarówno borykających się z utratą pracy oraz próbujących znaleźć pierwsze zatrudnienie. Każda grupa społeczna, wiekowa, wymaga innej formy pomocy ze strony instytucji oświatowych i służb zatrudnienia, niemniej jednak wsparcie doradcy, brokera edukacyjnego, coacha kariery jest dziś niezbędnym elementem zaplanowania ścieżki edukacyjno-zawodowej jednostki.

 

 

 

 

 

     PLANOWANIE KARIERY A INTERAKTYWNA SIEĆ ZAWODÓW

Publikacja ma na celu wsparcie doradców zawodowych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem młodzieży do planowania kariery; zawiera narzędzie diagnostyczne do pomiaru preferowanej aktywności oraz bazę zawodów najbardziej wskazanych dla ucznia. Taką bazą jest Interaktywna sieć zawodów, która może ułatwić doradcom zawodowym i młodzieży wskazanie obszaru, sektora, dziedziny i branży zawodów najbardziej adekwatnego do preferowanej aktywności. W jej nazwie posłużono się pojęciem sieci, obrazującą złożoność świata zawodów oraz ich wzajemne związki.

Pierwsza część pracy dotyczy istoty i uwarunkowań psychologicznych i społecznych przygotowania młodzieży do planowania kariery. W części drugiej przedstawiono autorską koncepcję Interaktywnej sieci zawodów, którą poprzedziło omówienie procesu przekazu informacji potrzebnych w trafnym zaplanowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej, a także prezentację różnych kategorii informacji składających się na pełną charakterystykę zawodu oraz przegląd różnych podziałów zawodów, których wspólnym kryterium jest przedmiot pracy. Pracę kończą rozdziały prezentujące Kwestionariusz preferowanych aktywności, na podstawie którego każdy może określić KOD PLANOWANEJ KARIERY. Publikacja zawiera scenariusze zajęć, które mogą pomóc doradcom zawodowym w prowadzeniu warsztatów z młodzieżą. W Aneksie załączono Interaktywną sieć zawodów, Wykaz kierunków studiów oraz Klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego opatrzone kodami zawodów, które można porównać z kodem planowanej kariery.

Książką będą zainteresowani doradcy zawodowi z poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkolni doradcy zawodowi w szkołach różnych typów i poziomów nauczania, w biurach karier w wyższych uczelniach, jak również koordynatorzy doradztwa zawodowego, pedagodzy szkolni, nauczyciele zajmujący się tą problematyką. Książka może być także przydatna dla studentów doradztwa zawodowego.

Czytaj więcej o: Książki o doradztwie zawodowym

III edycja spotkania Coffee Fashion

2020-01-31
Powiększ zdjęcie

W  dniu 31 stycznia 2020 roku uczennice klas ósmych wraz z opiekunem p. Sylwią Majdą wzięły udział w przedsięwzięciu, odbywającym się w ramach preorientacji zawodowej. 
Była to III edycja spotkania Coffee Fashion, zorganizowana w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta w Częstochowie. Tematem przewodnim spotkania był Marketing i nowoczesne kanały sprzedaży w przemyśle mody.

Czytaj więcej o: III edycja spotkania Coffee Fashion