Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Dzień Edukacji Narodowej

2020-10-14
Powiększ zdjęcie

Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, dzień w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów oraz wszystkich pracowników szkoły.
W związku z sytuacją pandemiczną nie możemy spotkać się podczas tradycyjnej akademii, dlatego też Samorząd Uczniowski klas starszych przygotował inne działania, które miały upamiętnić święto obchodzone 14 października - rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, instytucji która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Aby przypomnieć sobie informacje dotyczące Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas IV – VIII zapoznali się z prezentacją o obchodzonym święcie, następnie obejrzeli w klasach jeden z odcinków serialu dokumentalnego, którego autorką jest Dominika Kulczyk.” Edukacja Globalna – Efekt Domina”. Głównym celem tego projektu jest obudzenie w dzieciach
naturalnej chęci pomagania innym. Główna tematyka obejrzanego filmu to: problemy dzieci z biednych krajów Azji, ich edukacja, rola i praca nauczyciela. Po zapoznaniu się z filmem uczniowie opowiadali jakie są ich spostrzeżenia co do różnic między sytuacją dzieci pochodzących z Azji, ich możliwościami rozwoju i kształcenia, a tym jak wygląda nasza polska rzeczywistość. Kolejną częścią przygotowanych warsztatów była debata „Idealny nauczyciel, idealny uczeń” – uczniowie przygotowali kartki z informacjami, jakie cechy powinien mieć każdy z przedstawicieli ww. grupy. Finałem spotkania z wychowawcami były warsztaty artystyczne, podczas których powstały prace plastyczne na temat: „Mój ulubiony nauczyciel”.

Uczniowie klas młodszych również świętowali Dzień Edukacji Narodowej w grupach klasowych. Podczas przygotowanych przez wychowawców warsztatów dzieci obejrzały film, z którego dowiedziały się jak wyglądała szkoła wiele lat temu, zapoznały się z fragmentem filmu „Plastusiowy pamiętnik”, który stał się inspiracją do zajęć plastycznych. Uczniowie ulepili z plasteliny piękne prace – własne figurki Plastusia. W drugiej części zajęc plastycznych dzieci wykonały portrety nauczycieli.

Nie zabrakło życzeń i drobnych upominków dla szystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Słowa wielokrotnie powatarzane tego dnia to życzenia zdrowia, wytrwałości i spełnienia w pracy zawodowej:)

Czytaj więcej o: Dzień Edukacji Narodowej

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

2020-10-14

Szkolny konkurs plastyczny "Bezpiecznie do szkoły"

2020-10-09
Powiększ zdjęcie

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego "Bezpiecznie do szkoły".

Laureaci: 

1 miejsce  - Igor Brzozowski, Filip Solowiej, Weronika Pinda
2 miejsce - Krystian Całusinski, Katarzyna Czerwik, Mateusz Libertowski
3 miejsce - Tomasz Kilan, Aniela Woźniak, Zuzanna Pindych.
Gratulujemy!
Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez WORD w Częstochowie.
Czytaj więcej o: Szkolny konkurs plastyczny "Bezpiecznie do szkoły"

Rugbyści na podium!!!

2020-10-07

 

Jest nam ogromnie miło przekazać, że uczniowie naszej szkoły w XII Turnieju Krakowskiego Obwarzanka - Mini Żak i Żak stanęli na podium!

Mali spotowcy zajęli:
I miejsce w kategorii miniżak
II miejsce w kategorii żak
Gratulujemy!!!

Czytaj więcej o: Rugbyści na podium!!!

Dzień Chłopca teatralnie i filmowo

2020-10-02
Powiększ zdjęcie

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas I - VI uczestniczyli w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski pokazie spektaklu muzycznego "Zielony Kopciuszek" prezentowanego online. Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej – przypomina najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczy jak o nią dbać. Utrwala i poszerza wiedzę na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami. Ponadto spektakl podkreśla, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Ukazuje negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem, a dużej ilości spalin samochodowych. Zachęca do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.

Po spektaklu dzieci miały okazję utrwalić zdobytą wiedzę wykonując ćwiczenia dotyczące zagadnień ekologicznych w kartach pracy.

Uczniowie klas VII i VIII spędzali to święto oglądając filmy.

W tak ważnym dla chłopców dniu, nie zabrakło życzeń od dziewczynek, laurek i upominków.

Czytaj więcej o: Dzień Chłopca teatralnie i filmowo

Lekcja bezpieczeństwa z funkcjonariuszem policji

2020-09-25
Powiększ zdjęcie

 

24 września 2020 r. gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszkę policji, która w klasach młodszych poprowadziła zajęcia na temat bezpieczeństwie na drodze i bezpiecznych zachowaniach w ogóle. Nasz Gość przypomniał o korzyściach płynących z noszenia elementów odblaskowych, a także podkreślił jak należy zachować się w sytuacji, gdy zaczepi nas nieznajomy. Powtórzone zostały także numery alarmowe, z których należy skorzystać w sytuacji zagrożenia. 

Czytaj więcej o: Lekcja bezpieczeństwa z funkcjonariuszem policji

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

2020-09-02
Powiększ zdjęcie

 

Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie klas I - VIII wrócili do szkoły! 1 września 2020 r. z podziałem na klasy i zachowaniem wytycznych mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa uczniowie SP 22 w Częstochowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Pomimo odmiennych warunków i zupełnie innego charakteru inauguracji roku szkolnego, wszyscy z zapałem i radością spotkali się z wychowawcami swoich klas. 

Wszystkim uczniom życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2020/2021!

Czytaj więcej o: Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

List Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszarda Stefaniaka

2020-09-01

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2020/2021 życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny. Mam nadzieję, że ten rok szkolny obfitował będzie w sukcesy edukacyjne, wiele satysfakcjonujących wydarzeń w życiu szkół i częstochowskiego środowiska edukacyjnego. Sądzę, że konsekwentna praca i rozwijanie talentów uczniowskich pozwoli odnieść sukces edukacyjny.
Od 1 września wracamy do szkół, powrót po kilkumiesięcznej przerwie do realizacji zajęć w formie stacjonarnej. Kształcenie na odległość nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu ucznia i nauczyciela, nie stworzy właściwych relacji społecznych. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców jest najważniejsze. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. "Przyszłość państwa polskiego, jeśli chodzi o dziedzinę wychowawczą, zależy od tego, czy dzieciom naszym potrafimy zaszczepić kult obowiązku, zamiłowanie prawdy, honoru i czystości moralnej, instynkt pracowitości i oszczędności, zmysł karności, porządku i systematyczności.
Są to wszystko cechy ogólne, które w sumie składają się na pojęcie "porządnego człowieka"; rozwinięcie i utrwalanie tych cech w naszej młodzieży stanowi łączne zadanie rodziny, szkoły i organizacji wychowawczych..." - niech słowa Kazimierza Sosnkowskiego będą zachętą do wytężonego działania dla nas wszystkich w nowym roku szkolnym


Z wyrazami szacunku
Ryszard Stefaniak
Zastępca
Prezydenta Miasta Częstochowy

Czytaj więcej o: List Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszarda Stefaniaka

List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21

2020-08-31

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,

wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.

Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.

Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.

Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.

Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.

Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.

Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.

Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.

U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.


Z wyrazami szacunku


Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej

Czytaj więcej o: List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21

Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny

2020-08-24